Aktualności

W Stolicy eXperymentu nieprzerwanie coś się dzieje. Zaglądaj tu a z pewnością będziesz na bieżąco! Aktualności, ciekawostki, zdjęcia z kolejnych etapów budowy i wiele innych. Ta sekcja ciągle się rozrasta. Kliknij w ikonkę strzałki w dół przy temacie a zobaczysz cały artykuł. Miłej lektury!

Bezpieczeństwo naszych najmłodszych dzieci, uczniów czy nieco starszych studentów jest priorytetem dla każdego rodzica i opiekuna. Dlatego ważne jest, aby mieć pewność, że dzieci i studenci są odpowiednio ubezpieczeni podczas swojej edukacyjnej podróży. W tej kwestii pojawia się nieoceniona pomoc naszego partnera biznesowego, z którym współpracujemy od lat, platformy polisa.edu.pl, która oferuje szeroki wybór ubezpieczeń szkolnych dostosowanych do różnych potrzeb.

Dlaczego ubezpieczenie szkolne jest ważne?

Przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły średnie i uczelnie to miejsca, gdzie najmłodsi i studenci spędzają znaczną część dnia. Wszystkie te placówki niosą ze sobą ryzyko wypadków czy niespodziewanych sytuacji, takich jak urazy, kontuzje czy choroby. Ubezpieczenie szkolne pomaga w pokryciu kosztów leczenia i opieki medycznej.

W trakcie nauki dzieci i studenci uczestniczą w różnorodnych aktywnościach, w tym wycieczkach i zawodach sportowych. To okazje do niespodziewanych zdarzeń, które mogą wpłynąć na ich zdrowie. Ubezpieczenie dla dziecka zapewnia wsparcie finansowe po wypadku.

Dlaczego polisa.edu.pl?

Polisa.edu.pl to platforma, która wyróżnia się na rynku ubezpieczeń szkolnych:

Szeroki zakres: Portal oferuje różnorodne produkty ubezpieczeniowe dostosowane do różnych grup wiekowych i potrzeb. Rodzice i studenci mogą wybrać polisę odpowiadającą ich sytuacji.

Łatwość i wygoda: Proces zakupu ubezpieczenia na polisa.edu.pl jest prosty i przejrzysty. Wystarczy kilka minut i dostęp do internetu. Wszystkie niezbędne informacje są dostępne online, co ułatwia porównanie opcji i wybór najlepszej polisy.

Część edukacyjna: Portal prezentuje porady specjalistów w formie vlogów. Poznasz między innymi rady psychologa dotyczące bezpieczeństwa dzieci w sieci. Blog.

Profesjonalna obsługa Klienta: Portal dba o swoich Klientów, oferując profesjonalną obsługę Klienta, która służy pomocą w razie pytań czy wątpliwości.

Warto podkreślić, że polisa.edu.pl to nie tylko miejsce, gdzie można zakupić polisę. To źródło cennych informacji na temat ubezpieczeń szkolnych, bezpieczeństwa dziecka, porad specjalistów w tym psychologa dziecięcego i informacji dla studentów. Na stronie polisa.edu.pl znajdziesz przydatne artykuły, vlogi i porady dotyczące ochrony uczniów i studentów.

Z polisa.edu.pl rodzice i studenci mogą zyskać spokój ducha, wiedząc, że bezpieczeństwo i zdrowie są należycie zabezpieczone. To partner, na którym można polegać podczas każdej edukacyjnej podróży.

Portal polisa.edu.pl to miejsce, które warto odwiedzić, aby dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniach szkolnych dla dzieci i studentów oraz znaleźć odpowiednie rozwiązania dla swoich potrzeb.

Pobierz wersję pdf

W piątek, 1 września 2023 r. w Centrum Nauki Stolica eXperymentu odbyła się ceremonia nadania stopnia awansu zawodowego.

25 nauczycielek i nauczycieli otrzymało z rąk Prezydenta Miasta Gniezna Tomasz Budasz i jego zastępcy Michał Powałowski tytuł nauczyciela mianowanego.

Cały zespół Stolicy eXperymentu życzy nauczycielom dalszych osiągnięć i sukcesów, a także satysfakcji z wykonywanej pracy.

Jest nam miło ogłosić, że firma  została partnerem technologicznym Centrum Nauki Stolica eXperymentu.

Mentor od wielu lat zajmuje się rozwojem technologii interaktywnej projektując tablice i monitory. To firma odznaczająca się wysokiej jakości produktami oraz profesjonalną i kompleksową obsługą techniczną i serwisową.

Witamy w zespole!

 

Dzisiaj, naszą gnieźnieńską Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA odwiedził Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz.

Nasz znamienity gość podjął próbę rozwiązania łamigłówek logicznych, stworzył swój własny film animowany, sprawdził symetrię swojej twarzy, dowiedział się jak działa pamięć krótkotrwała i zmierzył się z siłą grawitacji.

Jak widzicie, zabawy było co niemiara!

SOWA to miejsce, w którym nie istnieją instrukcje ani podpowiedzi. Są wyzwania i zestawy akcesoriów, ułatwiających mierzenie się z nimi. Wszystko zależy od śmiałków. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie zdobyte w życiu codziennym i w szkole, konstruktorzy rozwiązują zadania o różnym stopniu trudności.

Oprócz 15 eksponatów w naszej Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności znajduje się Majsternia, czyli miejsce dla tych, który lubią główkować. To tu ćwiczymy umiejętność współpracy, rozwiązując zadanie w parze lub w grupie.

Gnieźnieńska SOWA jest już 24 Strefą na terenie Polski. Docelowo powstanie ich 32.

Zapraszamy do obserwowania naszych mediów społecznościowych (KLIKNIJ TUTAJ)

Dzisiaj w budynku Centrum Nauki Stolica Experymentu otwarto Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA.

To już 24 w Polsce i 5 w Wielkopolsce miejsce tego typu.

W uroczystym otwarciu w Gnieźnie uczestniczył Dyrektor Generalny w MEiN Sławomir Adamiec. Pan Robert Firmhofer – Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik, wspomniał, że SOWA daje nam możliwość samodzielnego poznawania świata.

SOWA realizuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu – eksperymentowaniu. Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości. Stwarza warunki do uczenia się m.in. przez:

  • odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem w toku interakcji z eksponatami,
  • rozwiązywanie zadań konstrukcyjnych i logicznych,
  • uczestnictwo w warsztatach i zajęciach opartych na wypracowanych i sprawdzonych w Centrum Nauki Kopernik rozwiązaniach edukacyjnych.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Sławomir Adamiec – Dyrektor Generalny w MEiN, Piotr Gruszczyński – Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego, Michał Powałowski – Wiceprezydent Miasta Gniezna, Robert Firmhofer – Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik, Paweł Jagielski – Prezes Zarządu Centrum Nauki Stolica eXperymentu oraz Sylwester Sip – dyrektor CKP w Gnieźnie.

Już pod koniec czerwca przedstawimy Państwu harmonogram zajęć na pierwsze dwa tygodnie wakacji, który będziemy na bieżąco aktualizować.

Zapraszamy do obserwowania naszych mediów społecznościowych (KLIKNIJ TUTAJ)
 

W piątkowe południe dokonano oficjalnego otwarcia nowego budynku edukacyjnego na mapie Gniezna i powiatu. To Stolica eXperymentu – obiekt, który ma służyć kształceniu nowoczesnych kadr przyszłości.

Gmach o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych powstał na terenie warsztatów przy ul. Słowackiego i wyróżnia się swoją nowoczesną elewacją. Stolica eXperymentu jest nowoczesnym centrum edukacyjnym dla dzieci, młodzieży i dorosłych, nastawionym na zajęcia związane z programowaniem, robotyką, automatyką i multimediami. 

Uroczystość otwarcia rozpoczęła się w CK eSTeDe, gdzie podsumowano lata dokonań w zakresie realizacji inwestycji, do której przyłożyły się Miasto Gniezno w 90%, Powiat Gnieźnieński w 10%, a całość została wsparta środkami w wysokości 8,5 mln złotych pochodzącymi z Fundacji Villum Fonden wchodzącej w skład Fundacji Velux

 

Minęło kilka bardzo pracowitych lat kiedy to od pomysłu stworzenia w Pierwszej Stolicy nowoczesnego centrum kształcenia i poznawania najnowszych technologii, powstało to wyjątkowe miejsce na mapie naszego miasta.
Budynek Centrum Edukacyjnego Stolica eXperymentu z wyróżniającą się nowoczesną grafitowo-czerwoną elewacją i przestronnymi wnętrzami powstał przy ul. Słowackiego 45/47, został z dniem 16.06.2023 uroczyście otwarty!
Powstałe w historycznie, pierwszej stolicy Polski centrum naukowe to miejsce przygotowujące młodych ludzi i przyszłych pracowników. Stawiające na solidną edukację zawodową, prowadzoną od najmłodszych lat, realizując założenia STEAM. Stolica eXperymentu to placówka edukacyjna, której wartościami są: nauka na najwyższym poziomie, partnerzy darzący się zaufaniem oraz wykwalifikowana kadra. To odpowiedź na wszystkie wyzwania współczesnego świata.
Zapraszamy do pierwszej z wielu naszej fotorelacji.
 
 

Fragment artykułu z portalu Gniezno24.com, całość dostępna tutaj: (link)

Pora przedstawić Microsoft, PRODATA i Dell Technologies. To nasi Partnerzy Technologiczni, którzy dbają o wyposażenie Centrum Edukacyjnego w odpowiednią infrastrukturę komputerową. Razem z nimi tworzymy interaktywną historię Gniezna!
Inauguracja działalności naszego Centrum będzie transmitowana na naszych kanałach:
 

Mamy zaszczyt oficjalnie ogłosić, że wielkie otwarcie Centrum Nauki Stolica Experymentu odbędzie się już 16 czerwca 2023r.
Ostatnie przygotowania trwają, praca wre i jesteśmy na pełnych obrotach 24 godziny na dobę, a wszystko po to by otwarcie naszego Centrum było świętem polskiej nauki!

Już teraz zapraszamy do miejsca, w którym przekonasz się, jak nauka i technika codziennie zmieniają nasze życie na lepsze, czyniąc je ciekawszym, bezpieczniejszym i wygodniejszym.

O tym, co, jak, kiedy i gdzie dowiecie się więcej już niedługo! Śledźcie nas na Facebooku, Instagramie i

.

Jest nam również niezwykle miło poinformować, że uruchomiliśmy nasz nowy kanał na platformie YouTube — https://www.youtube.com/@stolicaexperymentu gdzie oprócz relacji i filmów promocyjnych chcemy łączyć się z Wami na żywo.

Aby nie przegapić najnowszych filmów zachęcamy do subskrypcji kanału. Wystarczy kliknąć czarny przycisk „Subskrybuj”

Film promocyjny #1

W środę, 10 czerwca odbyło się spotkanie techniczne z przedstawicielami Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Panią Anną Zając-Stachlewską wraz z zespołem mające na celu dokonanie wizji i ostatnich uzgodnień w zakresie Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli popularnej „SOWA”. Inicjatorem ulokowania projektu „SOWA” przy Stolicy eXperymentu był jej pomysłodawca ówczesny zastępca Prezydenta Gniezna, Jarosław Grobelny, który na wczorajszym spotkaniu wskazywał na rozwiązania, które uatrakcyjniłyby działalność „SOWA”. Naszym zdaniem ten niezwykle ważny element działalności Stolicy eXperymentu powinien skupiać się nie tylko na oglądaniu i doświadczaniu ale także edukacji.

Od samego początku „SOWA” w zamyśle inicjatora i zarządu Stolicy eXperymentu, czyli Pawła Jagielskiego, miała stanowić merytoryczne uzupełninie działalności Stolicy eXperymentu. Początkowo miała się ona znaleźć w budynku wykorzystywanym w Kwadracie Edukacji przez PWSZ, obecnie ANS, ale dzięki zaangażowaniu i kreatywności osób kierujących Stolicą eXperymentu, czyli Pawłowi Jagielskiemu oraz Barbary Redzik udało się ostatecznie umiejscowić Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli popularnej „SOWĘ” w Stolicy eXperymentu.

Jest to pierwszy przypadek w Polsce, gdzie „SOWA” została ulokowana bezpośrednio w centrum doświadczalno – edukacyjnym i stanowi jego dopełnienie. Daje to niezwykłe szanse na rozwój tego projektu. Ze względów formalnych stroną porozumienia jest co prawda CKPiU w Gnieźnie, natomiast operatorem „SOWA” będzie Stolica Experymentu.

Czas najwyższy przedstawić Wam naszego nowego przyjaciela. Szybkość, precyzja, niezawodność i automatyzacja to jego drugie imię. A oto ON!

Jakiś czas temu relacjonowaliśmy spotkanie w Centrum Nauki Stolica eXperymentu, gnieźnieńskich nauczycieli z Panią Sylwią Jabłońską – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych, w sprawie pewnego projektu.
Program – o którym mowa – „Nie eXperymentuję ze zdrowiem” ma charakter profilaktyczny. Służy wzmacnianiu czynników chroniących, które sprzyjają prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży oraz ogranicza wpływ czynników ryzyka pojawiających się w ich życiu. Działania profilaktyczne odbywają się w 10 szkołach podstawowych na terenie Miasta Gniezna. Przeznaczone są dla uczniów kl. I-VIII z tychże szkół.

Od dawna mamy przyjemność gościć oraz uczestniczyć w różnych szkoleniach, warsztatach, czy konferencjach… Ale kiedy spotyka się ludzi dla których nauczanie jest prawdziwą pasją, żałujesz, że godzina nie może trwać wiecznie. A jedyne co ciśnie nam się na usta, to jedno wielkie WOOOOOOW! Edyto, jesteś naszym minecraft’owym bohaterem.

„To była podróż w … nieznane
1 kwietnia miałam super extra fantastyczną przyjemność poprowadzić warsztaty „Magnetyzm Minecraft” w Stolicy eXperymentu w Gnieźnie. To co tam się zadziało, a działo się to tylko dzięki fantastycznej grupie Edukatorów gotowych na nowe wyzwania jestem Waszą fanką! Już od samego początku rzuciliście mnie na kolana! Dziękuję za zaproszenie do tak magicznego miejsca i wspólnie spędzony czas w edukacyjnej galaktyce na Polu Minecraft”

Edyta Borowicz-Czuchryta 

Stolica eXperymentu to idealne miejsce na naukę poprzez zabawę. A wszystko to podczas zajęć z dwiema grupami, które mieliśmy przyjemność gościć podczas ferii zimowych. Tym razem z oferty zajęć prowadzonych przez naszych animatorów skorzystała Bycza Akademia Sportu.
Jak widać, dzieciaki zadowolone! Podczas dwugodzinnych zajęć powstało mnóstwo ciekawych modeli. Uczestnicy korzystali z przygotowanych scenariuszy oraz ulepszali swoje modele o własne pomysły.

Dzisiaj do naszej siedziby przybyła przedstawicielka Fundacji VELUX Pani Lidia Mikołajczak-Gmur oraz Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna Pan Michał Powałowski, który tak zrelacjonował wizytę w mediach społecznościowych:

Stolica Experymentu pnie się w górę – naprawdę miło na to patrzeć!

Wpadłem dziś na budowę, żeby przekonać się na własne oczy jak się mają postępy w inwestycji.

Moja wizyta była zaplanowana na dziś z jeszcze jednego powodu – na miejscu spotkałem się z panią Lidią Mikołajczyk-Gmur, przedstawicielką Fundacji VELUX , która przekazała na stworzenie SE aż 8 milionów złotych .

To bardzo wspomogło działanie spółki (przypomnę, że jest ona w 90% w rękach Królewskie Gniezno, 10% udziałów należy do Powiatu Gnieźnieńskiego).

To nie jedyne dobre informacje płynące z ulicy Słowackiego – otóż Stolica eXperymentu wkrótce zyska swoje mini centrum nauki w ramach projektu SOWA, koordynowanego przez Centrum Nauki Kopernik.

Kopernik przekazuje każdej placówce:

Wystawę – kilkanaście angażujących eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania.

Majsternię – wskazówki do stworzenia przestrzeni oraz zestawy zawierające instrukcję do wykonania zadania przez zwiedzającego i pudełko z potrzebnymi materiałami.

Poza tym, przy budynku powstał Ogród deszczowy – a więc rabata roślin, które nie tylko stanowią ozdobę – ale świetnie filtrują wodę, a to z kolei zwiększa jej retencję .

Uff… dużo informacji jak na jeden wpis, ale chciałem się podzielić z Wami, tym czego się dziś dowiedziałem, mam nadzieję że dotarliście do końca mojego wpisu.

P.S. Otwarcie Stolicy eXperymentu planowane jest w kwietniu tego roku.”

Była to znakomita okazja do przyjrzenia się postępom w budowie, omówieniu planów i założeń na najbliższy czas.

Zresztą, zobaczcie sami..

Centrum Nauki Stolica Experymentu to projekt edukacyjny, który m.in. stawia na podniesienie jakości kształcenia młodych ludzi z Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego.

Jesteśmy odpowiedzią na współczesne oczekiwania edukacyjne. Narzędziem idealnym na miarę szybko zmieniającego się świata. To my świetnie przygotujemy młodzież do Industry 4.0. W naszych murach wykształcimy fascynację techniką i technologią, rozbudzimy chęć do poszukiwania innowacji i nowych rozwiązań.

Nowoczesna nauka należy do Centrum Nauki Stolica Experymentu.

 

Dzisiaj z naszym partnerem Microsoft zorganizowaliśmy fascynujące spotkanie matematyków z gnieźnieńskich szkół podstawowych w ramach projektu edukacyjnego OGRAJmatmę Laboratoria Przyszłości z Minecraft.

Fenomenalna Barbara Dubiecka-Kruk pokazała dzisiaj jak opanować królową nauk, zdobywając wiedzę poprzez zabawę w świecie Minecraft.

Po dzisiejszym spotkaniu matematyka nigdy już nie będzie taka sama!

Dzisiaj Paweł Jagielski i Barbara Redzik, czyli trzon Centrum Nauki Stolica Experymentu uczestniczyli w #EduDay Microsoft dla Edukacji.

Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy skorzytać z bogatej oferty wykładów i warsztatów specjalnie zaproszonych ekspertów konińskiego święta edukacji.

Trwają prace nad budową ogrodu deszczowego w Stolicy eXperymentu, na który Spółka otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach realizacji zadania pn. „Budowa ścieżki ekologicznej Deszczówka w Stolicy eXperymentu w Gnieźnie jako narzędzia edukacji młodzieży”. W ramach otrzymanej dotacji w kwocie 50 400,00 zł, spółka zrealizuje zadanie w postaci zakupu roślin wieloletnich, systemu nawadniającego oraz odprowadzającego wody opadowe oraz tablic informacyjno – edukacyjnych, które umieszczone będą przy realizowanej inwestycji. Projekt ma pełnić funkcję informacyjno – edukacyjną w zakresie ochrony środowiska i systemu wtórnego zagospodarowania wód opadowych.

Co to jest ogród deszczowy?

Ogrody deszczowe to rodzaj terenów zielonych, które od niedawna cieszą się dużą popularnością. Nie tylko mogą spełniać funkcję dekoracji na działce, lecz również służą do filtrowania wody opadowej, a przez to zwiększają jej retencję.

Zalety ogrodów deszczowych:

  • zmniejszają ilość wód deszczowych spływających do kanalizacji,
  • poprawiają jakość odprowadzanych wód opadowych,
  • poprawiają estetykę otoczenia, korzystnie wpływają na wartość nieruchomości,
  • zwiększają bioróżnorodność.

W dniu 28 września 2022r Stolica eXperymentu Sp. Z o.o. realizująca projekt budowy obiektu edukacyjnego Stolica eXperymentu, na który otrzymała dofinansowanie z duńskiej fundacji Villum Fonden podpisała w Poznaniu z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu umowę dotacji na realizację zadania pn. „Budowa ścieżki ekologicznej Deszczówka w Stolicy eXperymentu w Gnieźnie jako narzędzia edukacji młodzieży”. W ramach otrzymanej dotacji w kwocie 50 400,00 zł, spółka zrealizuje zadanie w postaci zakupu roślin wieloletnich, systemu nawadniającego oraz odprowadzającego wody opadowe oraz tablic informacyjno – edukacyjnych, które umieszczone będą przy realizowanej inwestycji. Projekt ma pełnić funkcję informacyjno – edukacyjną w zakresie ochrony środowiska i systemu wtórnego zagospodarowania wód opadowych.

Dzisiaj nasz sternik Paweł Jagielski z gościnnym udziałem Pani Sylwii Jabłońskiej – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych, przewodniczyli w spotkaniu z osobami, które prowadzić będą II część zajęć pozalekcyjnych w ramach projektu profilaktycznego: eXperyment STEAM – laboratorium robotyki i druku 3D dla uczniów klas 1-8 gnieźnieńskich szkół podstawowych w okresie wrzesień-grudzień 2022 r.

Dzisiaj miało miejsce oficjalne przekazanie naszych koszulek. Jako pierwsi otrzymali je Wiceprezydenci Miasta Gniezna – Jarosław Grobelny oraz Michał Powałowski.

Tym samym, oficjalnie Stolica eXperymentu wita w rodzinie!

Musicie przyznać, że zarówno koszulki jak i nasi włodarze prezentują się fantastycznie!

To już tradycja, że Stolica eXperymentu uczestniczy w półkoloniach organizowanych w Szkole Podstawowej nr 3 w Gnieźnie. Tym razem zabraliśmy trzydzieścioro uczestników w fascynujący świat LEGO Education oraz podbijaliśmy kosmos ze Scottie Go Polska!

Zaangażowanie w warsztaty było tak duże, że nasze zajęcia przedłużyły się aż o godzinę. Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie.

Z I Zastępcą Prezydenta Miasta Gniezna Jarosławem Grobelnym, Prezesem Stolicy eXperymentu Pawłem Jagielskim i Krzysztofem Fortuną rozmawialiśmy o innowacjach i nowych technologiach w edukacji.

Uwielbiamy takie momenty jak ten! Możemy już oficjalnie ogłosić, że do szanownego grona naszych partnerów dołączyła właśnie Fundacja To Get There.

To Get There łączy środowiska skupione wokół tematu nowych technologii, programistów, developerów oraz project managerów ze środowiskami naukowymi, organizacjami pożytku publicznego oraz sprawdzonymi marketerami.

Fundacja w ramach współpracy ze Stolicą Experymentu będzie zaangażowana w tematy nowych technologii oraz ich wykorzystania, rozszerzanie sieci kontaktów czy przygotowanie i wspieranie animatorów oraz wolontariuszy.

Jesteśmy zaszczyceni, że możemy współpracować z fundacją zrzeszającą tak wybitnych specjalistów. Wspólnie zdziałamy naprawdę wiele. Tym bardziej kodując z myślą o ludziach

Witamy w eXperymentowym zespole!

Dzisiaj w Stolica Experymentu razem ze Starostwem Powiatowym w Gnieźnie startuje z konferencja dla szkół ponadpodstawowych w ramach programu LaboratoriaPrzyszlosci na których gościmy dyrektorów szkół średnich. Mamy możliwość wysłuchania prelegentów takich jak: Krzysztof Fortuna – to przyszły ambasador druku 3D w Stolicy EXperymentu; dr EwaKober – laboratorium chemiczne; MaciejGramza – mikrokontrolery.
Niezmiernie cieszymy się, że możemy przedstawić Wam naszych nowych partnerów:
FORBOT.pl to najpopularniejszy w Polsce blog publikujący artykuły, poradniki oraz kursy dla pasjonatów elektroniki.
Botland to sklep internetowy zajmujący się sprzedażą akcesoriów dla osób interesujących się robotyką i elektryką.
Witamy w drużynie Stolica Experymentu 👍🏻
Zdajemy sobie sprawę, że rozmowa rekrutacyjna to zazwyczaj najtrudniejszy i najbardziej stresujący moment poszukiwania pracy🤔 Jednak panująca atmosfera w Stolica Experymentu zdecydowanie sprzyja w pełni zaprezentowaniu swojego potencjału 👩🏻‍💻🧑🏽‍💻.
Jesteśmy w pełni podekscytowani możliwością tworzenia zespołu❗️
Co prawda rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami odbywają się już w naszym biurze, mimo to cały czas istnieje możliwość nadsyłania swojego CV.
Dla Gniezna to najważniejszy weekend w roku. Obchodzimy właśnie imieniny czeskiego księcia, biskupa Pragi, misjonarza i męczennika Kościoła katolickiego – patrona Polski, Czech i Węgier, a przede wszystkim Gniezna – św. Wojciecha. Co prawda imieniny Miasta trwają w najlepsze, ale Stolica również wczoraj przeżywała ważne międzynarodowe polsko🇵🇱-czeskie 🇨🇿spotkanie. Podczas zajęć z robotyki odwiedził nas sam zastępca Starosty Brno Židenice, p. Roman Vašina, oraz delegacja oświatowa ze szkoły podstawowej Masarykova Kamenačky, którą reprezentował wicedyrektor p. Petr Urbánek wraz z nauczycielkami. Nasi goście zapoznali się z klockami
konstrukcyjnymi Lego Education, robotami Skribot, goglami VR, drukarkami oraz długopisami 3D.
Nie możemy doczekać się kolejnej wizyty. Tym razem już w nowowybudowanym budynku Stolicy eXperymentu
 

Ogromnie cieszy nas frekwencja oraz tak duże zainteresowanie naszą Konferencją. To wydarzenie miało na celu zwiększenie świadomości z zakresu Laboratorium Przyszłości. Niebawem spotkamy się już na wielkim otwarciu Stolicy eXperymentu

Swoimi występami zaszczycili nas: Dorota Czech-Czerniak, Rafał Lew-Starowicz, Marcin Paks, KarolinaAntkowiak, PawełWysocki EwaMyka

Naszymi partnerami byli: BeCREOTechnologies, Ei System, Moje Bambino, Skriware, PRODATA, Advisor, Szkoła w Chmurze, Google for Education, Aktin Sp. z o. o., Photon Education

Konferencja – Stolica eXperymentu

Niezmiernie cenimy sobie takie zajęcia, kiedy to radość dzieci przeplatała się z kolejnymi westchnieniami zachwytu nad robotami. Pomimo naszego doświadczenia, za każdym razem na nowo z wielkim zdumieniem obserwujemy jaką naturalną umiejętnością programowania i robotyki władają dzieci. Nie straszne były im: Ozoboty, Photony, czy Gogle VR.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie i cudowną atmosferę Przedszkole numer 1 w Gnieźnie „Wesołe Nutki” . Z pewnością zobaczymy się ponownie!

#StolicaExperymentu #Photon #Ozobot #GogleVR

Jak wiecie w tym roku i my dołączyliśmy się do akcji. W czasie zajęć z Nowoczesną Technologią zebraliśmy 315 zł! Dziękujemy za Wasz udział i każdą wpłatę. Dobro to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli ❤️❤️❤️
 
Czas na kilka chwil wspomnień z SP3. Wczoraj duet naszych animatorów Sebastian Kania i Magdalena Małolepsza przeniósł uczestników półkolonii w świat nowoczesnej technologii. Uczestnicy układali ruchome konstrukcje z Lego, które następnie programowali. Niewątpliwą wisienką na torcie była wizyta w kosmosie, oraz spotkanie z rekinami zakładając Gogle VR.🌌🦈
Po zadowolonych minach dzieci, widać, że spotkanie ze Stolicą eXperymentu na długo pozostanie w pamięci. 😄👍🏻
Jeżeli chcecie aby Wasze dzieci doświadczyły podobnych wrażeń, przypominamy, że w dniach 24.01-26.01 będzie można się spotkać z nami na zajęciach z Nowoczesną Technologią.
 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, wszystkim Współpracownikom i Przyjaciołom Stolicy eXperymentu życzymy…

 

 
Lubicie 🔥 ploteczki ❓
Mamy dla was jeszcze gorącą świeżynkę niczym ciepłe 🥖🥖. Paweł Jagielski oraz Michał Sękowski, sternicy Stolicy eXperymentu goszczą właśnie w Centrum Nauki Kopernik, gdzie w związku z projektem #SOWA knują coś bardzo ciekawego 🤫🤫🤫
Przypomnijmy, ze #SOWA to projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki mający na celu upowszechnienie nauki oraz badań naukowych. A Gniezno będzie jednym z 31 miejsc w całej Polsce, gdzie będziemy mogli odwiedzić Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności.
Mówi się, że w czasie ciszy myszy harcują… 🤫
Tak też jest w naszym przypadku. Od 3 dni w swoich murach Szkoła Podstawowa nr 12 im. prof. Adama Wodziczki w Gnieźnie gości nauczycieli szkół podstawowych z Gniezna, a także naszych animatorów i koordynatorów w ramach szkoleń pt. #ExperymentSteam, przygotowanych przez Skriware. Uczestnicy samodzielnie budują Skribots, projektują wydruk i obsługują drukarki 3D. A wszystko to patronuje Stolica Experymentu. 👍🏻👍🏻👍🏻
Tak jak zapowiadaliśmy, już niebawem będzie można się z nami spotkać. Twoje dziecko lubi eksperymentować? Chcesz pobudzić dziecko do zadawania pytań i ciekawości świata? To ŚWIETNIE! Zapraszamy na warsztaty naukowe dla dzieci i rodziców w ramach Gnieźnieńskiej Nocy Naukowców. Start w piątek, 3 grudnia w godzinach od 18.00 do 21.00 w Centrum Kultury „Scena to dziwna”.
Szczegóły i oferta warsztatów: https://powiat-gniezno.pl/pl/aktualnosci/5515
Czekają na Was drukarki 3D, roboty: Skribots, Scottie Go!, True True oraz okulary VR!
UWAGA! Liczba miejsc ograniczona. Zapisy na warsztaty:
💻 e-mail: art@scenatodziwna.eu
📱 tel. 61 424 07 71
WSTĘP WOLNY! Zapraszamy!
Organizatorami Gnieźnieńskiej Nocy Naukowców jest Centrum Kultury „Scena to dziwna” i Akademia Nauki Gniezno, a współorganizatorami Stolica eXperymentu i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Gnieźnieński Piotr Gruszczyński.
Janusz Korczak pisał: „Nie ma dzieci – są LUDZIE”. Jego słowa uświadamiają, że za określeniem DZIECKO kryje się wiele złudnych 🤦🏼‍♀️🤦🏻przekonań: że jest to niedojrzała osoba, która wie mniej, niewiele potrzebuje, że powinno być posłuszne i znać swoje miejsce.
Świadomi jaki ogromny wpływ na przyszłość tego świata mamy w swoich rękach, powołaliśmy do życia projekt o nazwie Stolica Experymentu. Podparci swoimi doświadczeniami, nauką i badaniami wiemy, że potencjał każdego dziecka jest przeogromny. A przecież wśród nich znajdują się przyszli prezydenci💼, chemicy🧬, naukowcy🔬, wynalazcy🦾i programiści🕹. Jeżeli w chociażby jednym dziecku zaszczepimy zaciekawienie nauką w myśl Przemysłu 4.0, będzie to dla nas ogromny sukces i powód do dumy.
Drogi Rodzicu, możesz mieć pewność, że w #StolicyeXperymentu Twoim dzieckiem zajmować się będzie wykwalifikowana kadra która w pełni pobudzi, uszanuje i wykorzysta potencjał oraz pasje Twojego dziecka. Wiemy, że nowoczesne laboratoria pozwolą przygotować nasze przyszłe pokolenia do wpisania się zawodowo w nowoczesne technologie.
A wszystko to w:
🍭Laboratorium programowania
🍭Laboratorium robotyki i automatyki,
🍭Laboratorium kształtu (druku i skanowania 3D),
🍭Laboratorium multimediów VR, AR, AI,
🍭Laboratorium fizycznym,
🍭Laboratorium chemicznym.
P.S.
Niebawem będzie można spotkać się z nami i naszymi małymi 🕹🦾 przyjaciółmi na warsztatach.
A Wy drogie dzieci bądźcie grzeczne, bo już słychać dzwonki Mikołaja 🎅🏼🎅🏼🎅🏼😉
Więcej informacji wkrótce, dlatego zaglądajcie na naszego FB, obserwujcie, udostępniajcie i lajkujcie ❗️👍
Warto być czujnym, bo będzie się działo ‼️🤗
Cieszy nas to, że doceniacie to co robimy. Jesteśmy dumni, że grono naszych Gości i Przyjaciół cały czas się powiększa o czym świadczy nie tylko 3️⃣0️⃣0️⃣ polubień naszej strony na Facebooku❗️A wszystko to pomimo, iż do otwarcia #StolicyeXperymentu został niespełna rok. Wasze oznaki uznania niezmiernie nas motywują i napędzają, co dodaje nam energii do rozwijania się i ciągłego ulepszania. 🥳🤩🤗
Dziękujemy, że jesteście ‼️❣️

Lubicie HOT wiadomości? Bo my bardzo!

Możemy już oficjalnie potwierdzić, że z inicjatywy #Stolicy eXperymentu również w Kwadracie Edukacji zostanie zlokalizowana #SOWA
Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności stanowi pilotażowy projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Zakłada on stworzenie w latach 2021 – 2023 lokalnych sfer aktywności. Powstaną one w 32 miejscach w całym kraju, w już istniejących instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo – oświatowych, których ideą jest popularyzowanie nauki, techniki, edukacji, sztuki i kultury. CNK od początku istnienia promuje ideę zgodną z innowacyjnym podejściem do nauki, opartą na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu – eksperymentowaniu. Umożliwia poszerzenie wiedzy, wsparcie rozwoju jakże istotnych kompetencji przyszłości. Ponadto inspiruje, składnia do współpracy, pobudza kreatywność, ciekawość i poczucie sprawności. W każdej placówce mieścić się będzie WYSTAWA 15-18 angażujących eksponatów, pokazujący doświadczalny charakter nauki i dający możliwość do samodzielnego eksperymentowania. Ukazują one zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki, takie jak np. światło, czy procesy biologiczne. W placówce znajdziemy również MAJSTERNIE, czyli miejsca , w których odbywać się będą różnorodne zajęcia. Pierwsza SOWA wylądowała już w Piotrkowie Trybunalskim. Jeszcze w tym roku, w Raciborzu, zostanie otwarta druga Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Swoje lokalne centra nauki będą także miały: Bolesławiec, Brzesko, Drohiczyn, GNIEZNO, Gorzów Wielkopolski, Jarocin, Jaworzno, Jelenia Góra, Koniecpol, Konin, Końskie, Łomża, Malbork, Nysa, Ostrowiec Świętokrzyski, Piaseczno, Pruszków, Rawicz, Rybnik, Sanok, Starachowice, Staszów, Suwałki, Świdwin, Wadowice, Wałbrzych, Wieleń, Witnica, Wodzisław Śląski oraz Zawiercie.

Już niebawem krzykniemy niczym Neil A. Armstrong: „Houston, Sowa wylądowała!”

My jeszcze żyjemy piątkowymi wydarzeniami! Cały czas jesteśmy podekscytowani, tym bardziej kiedy widzimy Wasz odzew!
Oglądając nasze zdjęcia z pewnością zauważyliście „kolorowego ptaka” polskiej edukacji. Uwierzcie, gościł u nas nie bez przyczyny.
Kim on jest?
#PanBelfer – nauczyciel z Internetów, a właściwie Dawid Łasiński. Mówią o nim „edukacyjna petarda”. Sam opisuje siebie jako: „Najlepszy youtuber wśród nauczycieli i najlepszy nauczyciel wśród youtuberów”. Współczesny odpowiednik agenta Q (James Bond). Wizjoner. Swoimi pomysłami mógłby zawstydzić samego Elona Muska. Twórca Roku 2021.

A teraz uważajcie!!!
Mentor laboratorium chemicznego. Patron i pomysłodawca laboratorium multimediów, w którym sam będzie prowadził warsztaty fotograficzne, filmowe, czy podcastowe. A wszystko to w naszej #StolicyeXperymentu!!!
Zobaczcie co o Nas mówi! (kliknij)

W dniu dzisiejszym tj. 22 października 2021 roku, odbyło się w Gnieźnie uroczyste wmurowanie Aktu Erekcyjnego pod budowę obiektu Stolica eXperymentu. Interaktywne Centrum Nauki, którego budowa rozpoczęła się latem tego roku (7 lipca 2021 r.), a planowany termin oddania do użytku to IV kwartał 2022 r., zlokalizowane jest w tzw. Kwadracie Edukacji tj. u zbiegu ulic Słowackiego i Roosevelta. W miejscu tym gdzie szkolnictwo zawodowe rozwijane jest od dawna, Stolica eXperymentu ze swoim wyposażeniem uzupełni lukę między tradycją a nowoczesnością. Na uroczystości zjawili się wszyscy, którym edukacja dzieci i młodzieży, wykorzystująca najnowsze osiągnięcia techniki i informatyki jest bliska.

Przedstawiciele Władz Miasta i Powiatu, które są udziałowcami spółki realizującej projekt, wmurowali przy użyciu tradycyjnych pamiątkowych kielni Akt Erekcyjny wspólnie z reprezentantem Fundacji Velux. To symboliczne połączenie tradycji z nowoczesnością towarzyszy pomysłodawcom Stolicy eXperymentu od samego początku. Pierwsza Stolica Polski staje się pierwszym miejscem, gdzie będzie można doświadczać nowoczesności na taką skalę.

Przykładami celów jakie kadra Stolicy eXperymentu stawia przed sobą, były prezentacje partnerów merytorycznych: Politechniki Poznańskiej z ewolucjami robota kroczącego AnyBiotic, inteligentnymi obiektami latającymi od firmy POLDRONE czy sprzętem do druku 3D firmy SKRIWARE dostarczającej urządzenia do szkół podstawowych w ramach Laboratoriów Przyszłości, o których Gniezno pomyślało zanim stało się oficjalnym programem Min. Edukacji. Wśród zaproszonych gości byli reprezentanci lokalnych firm, dla których kierunek kształcenia i rozwoju zgodny z ideą Przemysłu 4.0 jest bardzo atrakcyjny pod kątem przyszłych kadr technicznych średniego i wyższego szczebla. Firma Toshiba, mimo krótkiej obecności swojej fabryki w Gnieźnie postanowiła włączyć się w tą słuszną inicjatywę i pomóc Stolicy eXperymentu w tematyce odnawialnych źródeł energii, o czym zapewne usłyszymy wkrótce.

#StolicaeXperymentu uroczyście przysięga, że knuje coś bardzo dobrego. Już w piątkowe samo południe stanie się COŚ, co sprawi, że #Gniezno nigdy nie będzie już takie samo! Zaglądajcie na naszego FB, obserwujcie i udostępniajcie! 

Z okazji Święta Edukacji Narodowej dziękujemy wszystkim nauczycielom, wychowawcom, pedagogom i pracownikom administracyjnym za pasje, prace i zaangażowanie… JESTEŚCIE NASZYMI SUPERBOHATERAMI!

Cała rodzina #StolicyeXperymentu która szczególnie ceni sobie innowacyjne podejście do #NAUKI, z całego serca gratuluje zdobywcy tytułu #NauczycielRoku2021 Dariuszowi Martynowiczowi. Udowadnia Pan, że bycie NAUCZYCIELEM to brzmi DUMNIE!

Commodore C64, Amiga 500, Atari czy Spectrum, pierwsze konsole Nintendo przyciągały przed szklany ekran całe rodziny i wszystkich znajomych z podwórka. Przesiadka z Pegasusa na PC to w latach 90′ było jak zamienić Fiata 126 na Lamborghini. Obecnie Uniwersytet Michigan wynalazł komputer mierzący zaledwie 0,3 milimetra. Takiego gadżetu z pewnością nie powstydziłby się sam James Bond.

Bez względu na to, czy wolicie sprzętowy „old school”, czy jednak preferujecie pracę z komputerowym odpowiednikiem Porsche 911 GT3, pamiętajcie, że im bardziej jesteśmy świadomi, tym lepiej możemy chronić naszą prywatność, dane osobowe oraz pieniądze w świecie wirtualnym!

#StolicaeXperymentu #DzieńBezpiecznegoKomputera #BezpiecznyInternet #komputer #internet #net #sieć

Rok, czyli jednostka czasu równa w przybliżeniu okresowi obiegu Ziemi wokół Słońca, trwa 365 lub 366 dni. Dla nas najbliższy ROK, to czas zmożonej pracy. Już Antoine de Saint-Exupéry twierdził, że „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Dlatego pomimo chwilowej ciszy, gwarantujemy, że wszystko idzie zgodnie z planem. Cała rodzina eXperymentowa, z dala od świateł jupiterów, zaczyna właśnie najistotniejszą fazę przygotowań. Robimy wszystko, by gościć Was już w Stolicy eXperymentu pod koniec 2022 roku.

W najbliższym czasie będzie miało miejsce dla nas bardzo ważne wydarzenie… O tym wkrótce! Dlatego zaglądajcie na naszego FB, obserwujcie i udostępniajcie… bo naprawdę WARTO!

Jesteśmy dziś pod wrażeniem tego co widzimy na Targi ITM INDUSTRY EUROPE na terenie MTP. Tutaj naprwadę widać #INDUSTRY4.0 W tym samym czasie można jednocześnie zobaczyć ekspozycję: Targów Logistyki, 3D Solutions – targów druku i skanu 3D, Subcontracting oraz Forum Odlewniczego Focast.

Są oczywiście nasi Partnerzy i przyszli Partnerzy. Politechnika PoznańskaMAB RoboticsZachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, ZUT, @Sieć Badawcza Łukasiewicz – PIAP, Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych TechnologiiFANUC i wielu wielu innych przedstawicieli Innowacji i nowych technologii.

Uroczyste otwarcie Centrum Edukacyjnego Stolica eXperymentu - galeria zdjęć

Pisali o nas:

22.10.2021

Uroczyste wmurowanie Aktu Erekcyjnego pod budowę obiektu Stolica eXperymentu - galeria zdjęć

SE Black